خانه / اخبار / در انتخابات ۱۴۰۰نباید آزمون و خطا کرد

در انتخابات ۱۴۰۰نباید آزمون و خطا کرد

محمد هاشمی در مورد اهمیت انتخابات ۱۴۰۰ می گوید: ما امروز در این موقعیت با بحث بحران ها روبرو هستیم و یک بحران نداریم. امروز کرونا مسائل زیادی از جمله بیکاری را به کشور تحمیل کرده است. از طرفی مردم وضعیت معیشتی خوبی ندارند و سخت در فشار هستند. ما با بحران روابط خارجی روبرو هستیم و با دشمنانی چون آمریکا روبرو هستیم و با برخی از کشورهای منطقه روابط پر تنشی داریم در چنین شرایطی باید کسی به مقام ریاست جمهوری برسد که در کارنامه خدمات خود تجربه اداره کردن در چنین شرایط بحرانی را داشته باشد.
انتخابات ریاست جمهوری با توجه به تشدید تحریم ها، مساله کرونا و وضعیت اقتصادی کشور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
محمد هاشمی، فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت وگو با خبرنگار شفقنا آینده در پاسخ به این سوال که سال آینده انتخابات ریاست جمهوری در پیش است ولی کشور با مشکلات متعددی روبرواست و شرایطی ویژه ایجاد شده است. پیش بینی شما از انتخابات ۱۴۰۰ چیست و اهمیت این انتخابات را چگونه ارزیابی می کنید؟ اظهار داشت: در انتخابات ۱۴۰۰ رییس جمهور جدید و شوراهای اسلامی شهر انتخاب خواهند شد. این انتخابات ریاست جمهوری با توجه به تشدید تحریم ها و مساله کرونا و وضعیت اقتصادی کشور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و اینبار نباید آزمون و خطا کرد به این معنا که نباید به افرادی که با شعار وارد می شوند و شعار های نسبتا خوبی ارائه می کنند ولی در مسئولیت بد عمل کرده اند اعتماد کنیم و بر این اساس نباید یک دور دیگر به شعار ها اعتنا کنیم و باید افرادی را برای این مسئولیت انتخاب کنیم که اولا تجربه موفقی در مدیریت داشته باشند، ثانیا دارای برنامه ای منسجم و مناسب برای عبور از بحران باشند.
وی افزود: ما امروز در این موقعیت با بحث بحران ها روبرو هستیم و یک بحران نداریم. امروز کرونا مسائل زیادی از جمله بیکاری را به کشور تحمیل کرده است. از طرفی مردم وضعیت معیشتی خوبی ندارند و سخت در فشار هستند. ما با بحران روابط خارجی روبرو هستیم و با دشمنانی چون آمریکا روبرو هستیم و با برخی از کشورهای منطقه روابط پر تنشی داریم در چنین شرایطی باید کسی به مقام ریاست جمهوری برسد که در کارنامه خدمات خود تجربه اداره کردن در چنین شرایط بحرانی را داشته باشد وگرنه شعار و مناظره های تلوزیونی و فحش دادن به همدیگر و طرح ادعاها که حاصلی جز تضعیف نظام و دستاورد های انقلاب و سو استفاده دشمنان متعدد را به دنبال ندارد، اثرگذار نیست، چون این طیف خواهند گفت که ما از ابتدا می گفتیم این ها قاتل و دزد هستند و شما قبول نمی کردید.
هاشمی با بیان اینکه باید اشخاصی را کاندیدا کرد که امتحان خود را پس داده باشند و برنامه خوبی برای اداره کشور ارائه کنند گفت: برنامه ها باید برای عبور از بحران ها در حوزه های مختلف عملی و کاربردی باشد. کرونا شرایط خاصی ایجاد کرده و عدم توجه به این شرایط موجب بالا رفتن تلفات جانی می شود، این خطری برای کشور است. اینکه امروز آزاد کردن برخی مراسمات و واگذار کردن کار به مردم را می بینیم مردم هم وقتی می بینند دولت محدودیت ها را برداشته است می گویند کرونا تمام شد و خبری نیست. مردم در شرایط محدودیت احساس خواهند کرد کرونا همچنان وجود دارد. وقتی دولت سخت گیری کرد شاهد پایین آمدن تلفات و خالی شدن تخت ها بودیم و زمانی که خوشبینانه گفتند مساجد و پاساژ ها و پارک ها باز شود و رفع محدودیت کردند به این فاجعه و بلا رسیدیم که امروز قدرت کنترل آن را ندارند. نه تخت و نه آی سی یو و نه امکانات دیگری ندارند. برای انتخابات ۱۴۰۰ باید از افرادی که چنین خطاهایی می کنند عبور کرد و کسانی را برای مدیریت کشور انتخاب کرد که آزمون خود را پس داده اند.
وی تصریح کرد: انتخابات شورا ها نیز حساس است ولی این حساسیت به اندازه انتخابات ریاست جمهوری نیست. امروز مشکلات مردم بسیار زیاد است. فشارهایی از سوی برخی نهاد ها از جمله شهرداری و دارایی و… به مردم وارد می شود و ناراحتی ها را مضاعف می کند. در چنین شرایطی به مدیران و مسئولانی نیاز داریم که نمک بر زخم مردم نپاشند با مردم باشند و مشکلات مردم را در نظر بگیرند، فرصت شغلی ایجاد کنند. از سختگیری ها صرف نظر کنند. در چنین شرایط سختی نباید دستفروشی را که گوشه خیابان بساط پهن کرده بگیرند و از کار بی کار کنند. این نهاد که انتخاب می شود مستقیما با مردم سر و کار دارد و باید درد مردم را احساس کند. تامین معاش روز به روز برای مردم سختتر می شود و این عزیزان باید درد مردم را چشیده باشند و مشکلات مردم را لمس کرده باشند و برای حل مشکلات تلاش کنند. نباید حالا که به جایی رسیده اند اگر خدای ناکرده از گذشته عقده و مشکلی داشتند حالا بخواهند انتقام جویی کنند.
این فعال اصلاح طلب با بیان اینکه امسال نباید برای مشاغلی مثل ریاست جمهوری آزمون و خطا انجام شود و باید انتخاب صحیحی داشته باشیم اظهار داشت: البته اگر وضعیت کرونا به همین ترتیب ادامه پیدا کند قطعا میزان مشارکت مردم در انتخابات کمتر خواهد شد بخصوص مساله ممنوعیت برای تجمع در این شرایط اهمیت ویژه ای پیدا می کند. تجمع خلاف پروتکل بهداشتی است. وزارت کشور می تواند به این منظور تغییراتی در سیستم اجرای انتخابات ایجاد کند مثلا انتخابات به جای یک روز در مدت زمان بیشتری برگزار شود و زمان را زیادتر کنند تا مردم بتوانند با رعایت پروتکل بهداشتی حضور پیدا کنند. چون عمل کردن در چهارچوب قبلی مشارکت را پایین می آورد و شاید انتخاب اصلح در آن شرایط امکان پذیر نباشد.
وی در مورد اینکه پیش بینی شما در مورد تنوع کاندیداها چیست؟گفت: من نمی دانم من فقط معیار گفتم. تجربه نشان داده است که تنوع کاندیدا در انتخابات شورا های شهر در ایران زیاد است چون در این مورد نظارت شورای نگهبان مطرح نیست. در ریاست جمهوری محدودتر عمل می شود و بیش از پنج شش نفر اجازه ورود به رقابت ها را پیدا نمی کنند. ولی حضور افراد در مرحله ثبت نام بالا و متنوع است. چون من ارتباطی با هیچ یک از جریان های فکری و جناح ها ندارم فکر می کنم تحلیل نکنم و باید از خودشان پرسید.

درباره ی admin2

همچنین ببینید

محمد هاشمی: نسل جدید از ما سوال می کنند که شما انقلاب کردید چه برای ما آوردید؟ آزادی؟ کو آزادی؟!

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران محمد هاشمی: نسل جدید از ما سوال می کنند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *